خانه عمومی بیمارستان رضویه رفسنجان؛ وقفی در دیار آفتاب

بیمارستان رضویه رفسنجان؛ وقفی در دیار آفتاب

0 ثانیه خوانده شده
0
0
38
image_pdfimage_print

بیمارستان رضویه رفسنجان؛ وقفی در دیار آفتاب

دنیا محل گذر است. همه دیر یا زود راهی سفری بی بازگشت می‌شویم و تنها خاطراتمان باقی خواهد ماند. خوشا به حال آن ها که با ارزش‌ترین دارایی‌ خود را به جا می‌گذارند؛ یک قلب پاک و نام نیکویی که تا ابد در حافظه‌ نسل ها ثبت خواهد شد.

مرحوم حاج علی‌اکبر برخوردار یکی از همین انسان های بزرگوار است. مردی از خطه پهناور کویر که مردمان ساده و صمیمی این دیار او را به واسطه اخلاق نیک، مردم‌ داری و موقوفاتی که پس از خود به یادگار گذاشته است، می‌شناسند. حاج علی‌اکبر برخوردار متولد شهر یزد و ساکن رفسنجان بود. او کارهای خیر زیادی در زمان حیاتش انجام داد که وقف بیمارستان رضویه رضاآباد برخوردار یکی از آن هاست.
این بیمارستان در کیلومتر 9 محور جاده رفسنجان – نوق با مساحت 26306 مترمربع و زیر بنای2386 متر مربع بنا شده است.
این واحد با 8 نفر کادر مجرب اعم از پزشک عمومی، پرستار، ماما و بخش های رادیولوژی، نوار قلب، دندانپزشکی و داروخانه با بستری موقت مشغول به فعالیت است.
موقعیت مکانی بیمارستان و نزدیکی آن به روستاهای همجوار و نزدیک بودن به مرکز شهر نکته مثبتی است که رضایت نسبی مردم منطقه را برآورده کرده و باعث شده است این بیمارستان، به طور میانگین ماهیانه 760 نفر مراجعه‌کننده داشته باشد.
مهندس رضوی، سرپرست سازمان موقوفات یزد و کرمان درباره وقفه‌ای که مدتی در کار این بیمارستان به وجود آمد، می‌گوید: «واقف، زمین بیمارستان را در سال ۱۳۴۹ وقف آستان قدس رضوی کرد که در سال ۱۳۵۳ ساختمان آن احداث شد. تا قبل از سال 75 این مرکز در اختیار بخش بیماری های مغز و اعصاب (روانپزشکی) دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بود، بعد از بازپس گیری و تعمیر، این بخش مجددا در سال ۱۳۷۵ مرمت و راه‌اندازی شد.»
مردم خونگرم و بخشنده کویر ایران از دیرباز عشق و ارادت خاصی نسبت به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) داشته‌اند. این عشق و ارادت بیش از هر چیز در موقوفات متعدد آن ها در نقاط مختلف استان های یزد و کرمان تبلور یافته است. سرپرست سازمان موقوفات یزد و کرمان با اشاره به علاقه مردم منطقه به سنت پسندیده وقف اضافه می‌کند: «وجود 7 کتابخانه،2 مهد قرآن،3 هنرستان، یک دبستان و 3درمانگاه رضویه و سیف‌الدینی و مرتضوی و بیمارستان امام رضا(ع) در سیرجان موید فعالیت‌های چشمگیر این سازمان در زمینه‌های مختلف است. علاوه بر این ها برگزاری دهه کرامت و مراسم شهادت حضرت رضا(ع) در دفتر مرکزی و دیگر واحدهای سازمان اثرات ارزشمندی از لحاظ ارتقای سطح فرهنگی مردم منطقه داشته است. همچنین دیگر موقوفات این سازمان سه گروه است: موقوفات مطلقه که مصرف عواید آن مخارج مطلقه آستان قدس رضوی را پوشش می‌دهد و تعداد آن ها 90رقبه است. موقوفات خاص حرم که صرف تعمیر و مرمت و ساخت آشپزخانه و میهمان‌سرا برای زوار بی بضاعت در مشهد می‌شود و تعداد آن ها 49رقبه است. علاوه بر این ها موقوفات خاصی هم مانند مؤسسه خیریه، بیمارستان یا کتابخانه در این منطقه وجود دارد که هدف از وقف آن ها ارائه خدمات همگانی به مردم بوده است. تعداد این موقوفات نیز 159 رقبه است.»
درباره وقف و ارزش و ویژگی‌های آن روایات متعددی نقل شده است. از جمله حدیث مشهوری از رسول خدا(ص) که فرموده‌اند: «هرگاه فرزند آدم بمیرد عمل او قطع می‌شود، مگر از سه چیز: صدقه جاریه (وقف به عنوان نمونه‌ای از صدقه جاریه)، علمی که از آن سود برده شود، یا فرزند صالحی که برای او دعا کند.(وسایل‌الشیعه،ج 13، ص292)»
میل به جاودانگی و ماندگار شدن از ابتدای خلقت همواره با انسان بوده و هست و برای جاودانه شدن چه عملی برتر و بهتر از سنت حسنه وقف؟

 •   موقعیت فعلی:  فهرست قرآن / سوره مؤمنون فهرست قرآن متن فضیلت  ترجمه   تفسیر    قرائت…
 • مقاله پرورش مرغ بومی

    مقاله پرورش مرغ بومی پرورش مرغ بومی مقدمه پرورش مرغ بومی به دلیل اینکه به کمترین هز…
 • معرفی رشته مدیریت بازرگانی

  معرفی رشته مدیریت بازرگانی مجموعه: معرفی رشته های تحصیلی مقدمه: مدیریت بازرگانی از مهمترین…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 •   موقعیت فعلی:  فهرست قرآن / سوره مؤمنون فهرست قرآن متن فضیلت  ترجمه   تفسیر    قرائت…
 • مقاله پرورش مرغ بومی

    مقاله پرورش مرغ بومی پرورش مرغ بومی مقدمه پرورش مرغ بومی به دلیل اینکه به کمترین هز…
 • معرفی رشته مدیریت بازرگانی

  معرفی رشته مدیریت بازرگانی مجموعه: معرفی رشته های تحصیلی مقدمه: مدیریت بازرگانی از مهمترین…
مطالب بیشتر از این نویسنده محمدپور ماهونکی رضا
 • فرهنگ فاطمی

  فرهنگ فاطمی *دکتر محمد کوکب این روزها و شبها در و دیوار کوی و برزن در شهرها و روستاها سیاه…
 • معلم خوب

  ارسطو می گوید: افتخار کسانی که به کودکان تعلیم می دهند، بیش از کسانی است که آنها را به وجو…
 • اتم

    اتم یک اتم ، کوچکترین جزء اصلی غیر قابل تقلیل یک سیستم شیمیایی می‌باشد.   &nbs…
بارگذاری بیشتر در عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

  موقعیت فعلی:  فهرست قرآن / سوره مؤمنون فهرست قرآن متن فضیلت  ترجمه   تفسیر    قرائت…