خانه اجتماعی اخلاق سیاسی و اقتصادی حضرت فاطمه

اخلاق سیاسی و اقتصادی حضرت فاطمه

1 ثانیه خوانده شده
0
0
14

– اخلاق سیاسی

اخلاق سیاسی زهرای مرضیه را می توان در فصل هایی چون «دفاع از امام و حجت خدا» پیروی کامل از امامت و رهبری علی (ع) در صحنه های مختلف مبارزه برای فدک» حضور مشتاقانه و دلسوزانه در عرصه های تدارکات جنگ و جهاد نگریست. انجا که از امام زمان خود، علی (ع) سخن می گفت ژرف نگاه و بینش او، تمامی حیله ها را نظاره می کرد و نقش دشمن را در صحنه های مختلف به صورت پیدا و پنهان می نگریست از این رو به خوبی جایگاه امامت را در صحنه سیاسی جامعه ترسیم کرده، ابتدا امامت اهل بیت را عامل وحدت و ایمنی از تفرقه ترسیم کرد و سپس حضرت علی (ع) را «بزرگ امامان لقب داد. در سخنی سیاسی در برابر غاصبان خلافت فرمود:

«برخلاف حکم خدا در قران و سنت و سفارش پیامبر اسلام در تأویل و تفسیر قرآن حتی امامت او را غصب کرده و به دیگران سپردند.»

فاطمه (س) با یاداوری غدیر خم همگان را به پایبندی عهد و پیمان خویش با رسول خدا درباره رهبری علی فرا می خواند.

4- اخلاق اقتصادی

فقر و فنا، بخشش و ایثار حالات و مراحل مختلف امتحانات و فرازها و فرودها زندگی مشترک است که گاه از آغاز زندگی با ما همراهند و زمانی در برهه های مختلف مایه سنجش ایمان و باورهای مذهبی ما می‌کردند. اخلاق اقتصادی زن و شوهر بهترین ابزار پیروزی خواهد بود به گونه ای که «دارایی و ناداری» هیچ گونه تغییری در گفتار و رفتار آنان ایجاد نکرد. و آنان را همچنان پاک و پیراسته در صحنه های گوناگون نگه می دارد. بخشش پیراهن زیبا و نو در شب عروسی به هنگام توانمندی و ایثار دردمندان مستمندان و در راه ماندگان نمونه هایی اندک از بی کران صفات و اخلاق اقتصادی فاطمه زهرا (ع) است که هر یک برای ما الگوی شایسته در سالهای بهره مندی از نعمت ها یا تنگدستی خواهد. رسول اکرم روزی وارد منزل فاطمه (س) شد و فرمود: «دخترم در چه حالی هستی؟ و چگونه زندگی می کنی؟»

او جواب داد: درد گرسنگی بی طاقتم کرده و هرلحظه روبه فزونی است و غذایی نداریم تا رفع گرسنگی کنم.

فاطمه زهرا (س) : پاداش خوش رویی در برابر مؤمن بهشت است و خوشرویی با دشمن انسان ستیزه جو انسان را از عذاب آتش باز می دارد و روزی دیگر رو به پدر کرد و گفت:

ای رسول خدا! سوگند به پروردگار در خانه علی پنج روز است که صبح کردم بدون غذا و هرگز غذایی در دهان نگذاشتیم نه گوسفندی و نه شتری و غذایی و نه آبی. گاه در این شرایط دشوار که اندک غذایی برای کودکان می گذاشتند و خود گرسنه بودند بر آنان مهمان می رسید و چون علی درباره پذیرایی از فاطمه (س) پرسش می کرد، حضرت فاطمه (س) فرمود که: «در خانه ما غذایی نیست مگر به اندازه خوراک دختربچه اما امشب ایثار کرد، گرسنگی را تحمل می کنیم و همین قدر غذا را به میهمان می دهیم.

روزی رسول اکرم روبه زهرا کرد و فرمود: »دخترم! اکنون جبرئیل نزد من است از سوی پروردگارم پیامبر که هرچه بخواهی تحقق می یابد چه می خواهی)

فاطمه پاسخ داد: «شَغَلَنی عن مَسئلته لَدَّهَ خدَمته، لا حاجه لی غیر النّظر الی وَجهِهِ الکریم» فرمود لذتی که از حضرت حق می برم مرا از هر خواهشی بازداشته. حاجتی جز این ندارم که پیوسته ناظر جمال زیبا و والای خداوند باشم.

 

تایپ و تنظیم ظهور 1

Print Friendly, PDF & Email
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمدپور ماهونکی رضا
  • فرهنگ و هنر و تمدن باستانی املش

    فرهنگ و هنر و تمدن باستانی املش هنر املش/ستایش گیرشمن از هنر املش/تمدن و فرهنگ باستانی امل…
  • فیلیپین کجاست و چند جزیره دارد

    فیلیپین کجاست و چند جزیره دارد؟ فیلیپین Pilipinas کشوری آسیایی است که در جنوب شرقی آسیا و …
  • سوره مؤمنون

      موقعیت فعلی:  فهرست قرآن / سوره مؤمنون فهرست قرآن متن فضیلت  ترجمه   تفسیر    قرائت…
بارگذاری بیشتر در اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

5 اشتباه بزرگ در تمرین بازو

اشتباه دوم:استفاده دائمی از یک موقعیت برای دست ها حرکات جلو بازو ایستاده با هالتر صاف و خم…